Advert

1976'DAN BERİ 'FOTO!..'

Ulu Cami etrafına yolu düşen her Bursalı tanır onu… Yaz kış demeden 41 senedir "Foto" diye bağırır ve ölümsüzleştirir insanların en özel anlarını. 'agazete' olarak bu kez biz önce davrandık ve ölümsüzleştirdik emektar fotoğrafçı Hasan Amca’yı.

1976'DAN BERİ 'FOTO!..'

 

Erkan ŞEN

1976'dan beri Bursalılar’ın ve Bursa'ya gelen yerli-yabancı turistlerin mutlu anlarını ölümsüzleştirmiş bir fotoğrafçı Hasan Altunsöz… Kendisine 'Sokak Fotoğrafçısı' denmesini istemiyor ve ekliyor: "Şipşak devri artık kapandı. Dijitalleştik biz de. Yaz kış buradayız ve bizi bilen bilir; aşığız bu şehre."

BENİM STÜDYOM SOKAKLAR

Yaklaşık 45 sene önce Diyarbakır'dan Bursa'ya gelmiş Hasan Altunsöz, akranları inşaatlarda çalışır ya da simit satarmış. Onun ise ekmeği, zamanın 'Yeşil Bursa'sında, Almanya'dan hediye olarak gelen bir fotoğraf makinesi olmuş. 'Stüdyom sokaklar ve tanımadığım 100 binlerce modelim var' diyerek anlattı agazete'ye hikayesini… Bize de dinlemek düştü ve bu sefer biz ölümsüzleştirdik onu, ekmek paramız olan haberciliğin vermiş olduğu aşkla…

YAZ KIŞ DEMEDEN

“Fotoğraf benim için bir tutku” diyerek sözlerine başlayan Altunsöz, hikayesini bize kurduğu şu cümlelerle aktardı: "Severek yapıyoruz bu mesleği ve ekmeğimizi böyle kazanıyoruz. Sevmesem bu soğukta burada beklemem. Yazın sıcağında kavruluyoruz, kışın soğuğunda ise donuyoruz. 41 senedir bu onurlu mesleği yapıyorum ben, yaşadığım zorluklardan bahsetsem bir roman çıkar belki de. Ben 1976 senesinde Almanya'dan gelen şipşak fotoğraf makinesiyle başladım bu mesleğe, o ara fabrikaya girmiştim ve ek iş olarak yapıyordum. Tabii o zamanlar Heykel en gözde yeriydi Bursa'nın, genellikle Heykel-Setbaşı arasında ölümsüzleştiriyordum insanların özel anlarını. O zamanlar 1 hafta sonra teslim ederdik çektiklerimiz fotoğrafları makbuz karşılığı, şimdiki gibi hızlı bir sistem yoktu. 1986 yılında da Ulu Cami tarafına geldik ve sene 2017... Yılmadan devam ediyoruz, ilk günkü enerjimizden bir şey kaybetmeden."

‘Sizin devriniz bitti’ diyorlar, üzülüyorum

Bazı insanların kendileriyle dalga geçtiğini dile getiren Hasan Altunsöz, "Yanımıza gelip bizim devrimizin artık kapandığını söylüyorlar. Bu bizi gerçekten çok üzüyor. Bugün küçük bir çocuğun bile elinde akıllı telefon var, yanımıza gelip 'Amca ben de seni çekeyim' dediği zaman tebessüm ediyoruz ama bir yandan da kendimizi değersiz hissediyoruz. Çocukları anlıyorum da çocuklaşan insanları anlayamıyorum. Yaptığımız meslekle alay eden o kadar çok insan var ki. Anlayışsız insanların her geçen gün arttığını görmek acı bir durum" ifadeleriyle sitem etti.

Bursa'mızı tanıtıyoruz

Bursa'nın tanıtımına katkıda bulunduklarını sözlerine ekleyen Hasan Altunsöz, "Yerli yabancı turistlerin de fotoğraflarını çekiyoruz ve o fotoğraflar dünyanın dört bir yanına ulaşıyor. Bunun sayesinde de Bursa'mızın, Ulu Cami başta olmak üzere, değerli eserleri ecnebiler tarafından öğrenilmiş oluyor" dedi ve Büyükşehir Belediyesi'nden destek istedi: "Biz burada 2 arkadaşız. Bizim için bir kulübe olsa burada ne kadar güzel olur."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500