Advert

16 YIL SONRA...

2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden hava ulaşımına açılması için sürdürülen hummalı çalışmalar meyvesini verdi. Yunuseli Havaalanı'ndan 16 yıl sonra yeniden uçuşlar başladı.

16 YIL SONRA...

 

Eda ÖZATA-Arda EKİNER

Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen onayın ardından kısa sürede alanda altyapı hizmetlerini tamamlayıp, yıllar sonra Yunuseli Havaalanı’nı yeniden hava trafiğine açtı. Yunuseli artık Gemlik–Haliç arasında yapılan uçak seferlerine ev sahipliği yapacak. Yunuseli Havaalanı, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa milletvekilleri Bennur Karaburun ve İsmail Aydın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle yeniden uçuşlara açıldı.

SONUNDA BUGÜNE KAVUŞTUK

Bursa'nın tarihi bir gün yaşadığını dile getirerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Yunuseli Havaalanı uzun yıllardır konuşulan ve bir türlü gerçekleşemeyen, 16 yıldır Bursa'nın gündeminde olan bir çalışmaydı. Büyüyen Türkiye, gelişen Türkiye'nin lokomotifi Bursa. Bu havaalanı Bursa'nın en büyük ihtiyaçlarından bir tanesiydi. Çünkü diğer ülkelerle ve şehirlerle bağlantıların kurulabilmesi için erişebilirlik sağlanması bizim için çok önemliydi. Onun için uzun yıllardır bu işin takipçisiydik. Sonunda bugüne kavuştuk" dedi.

Şimdiden 60 uçak başvurdu

"Bursa yaptığımız yatırımlarla bu konuda da örnek bir şehir" diyerek konuşmasına devam eden Altepe, "Başlattığımız BUDO seferleri yılda 1 buçuk milyon yolcu taşımaya başladı. Bir yandan helikopter seferlerimiz bir yandan da uçaklarımız var. Düne kadar bu uçaklarımız sadece denizden uçuyordu. Çünkü karada yerimiz yoktu. Bu havaalanının işletme hakkını bir türlü alamamıştık. Bizim uçaklarımız denizden kalkıp karaya da inebiliyor, karadan kalkıp denize de inebiliyor. Bu saatten sonra bu imkanlarımız artık var. Artık bin 400 metre pistimize inebilen her uçak buraya inebilecek. Haliç'e seferler bugünden itibaren başlıyor. 15-20 dakikada İstanbul'a iniş yapacak. Yunuseli Havaalanı Bursa'nın ekonomisine değer katacak en önemli tesislerden birisi. Artık uluslararası uçuşların bileti Bursa'da kesilecek. Bursa hizmetlerle gelişiyor ve kalkınıyor. Havacılık konusunda her alanda çalışıyoruz. Uçak fabrikaları uçak üretiyor. O uçaklar buradan uçup dünyanın her yerine gidecek. 1 yıl içerisinde burada 100'den fazla uçak olacak. Şimdiden 60 tane uçak başvurdu. Türkiye'de bu işin önünü açan kurum olmuş olduk. İlk belediyeye ait hava yolları olmuş oldu" ifadelerini kullandı.  

Bir de siyasi havaalanı projemiz var

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, havaalanının Bursa'ya ciddi katkı sağlayacağını ifade etti. Öte yandan, Başkanlık sistemini yeni bir siyasi havaalanı olarak değerlendiren Ala, "Sunduğumuz bu hizmetler gibi Türkiye'deki 2023 hedeflerine, 2071 vizyonuna daha hızlı varabilmek için biz sadece fiziki havaalanları yapmıyoruz. Şimdi sizin önünüze bir siyasi havaalanı projesi getiriyoruz. O da yeni anayasa değişikliği. Hizmet yapmanın önündeki lüzumsuz bürokratik engelleri kaldırmak zorundayız. Onun için bir sistem değişikliği öneren anayasa değişikliğini sizin önünüze getiriyoruz. Bir cümleyle özetlersek bu anayasa değişikliği daha hızlı hizmet yapmanın adı olacaktır" şeklinde konuştu.

HEYECAN VERİCİ

Bursa Valisi İzzettin Küçük de, "Şehrin tam ortasında bir havaalanı olması çok heyecan verici. Bursa halkı için çok değerli bir hizmet. Tahsis edildikten çok kısa süre içinde burayı hizmete açtıkları için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, Yunuseli'nin aynı zamanda bir eğitim merkezi de olacağını vurgulayarak, "Yunuseli Bursa'mızın önemli bir merkezi. Buradaki Yunuseli Havaalanı da Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilmiş oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte buradan yurtiçi uçuşlarla iş adamlarımızın veya işi olup uçmak isteyen kişilerin kısa yoldan istedikleri yere ulaşmasına katkı sağlayacak ciddi bir çalışmadır. Bunun yanında burası bir eğitim merkezi olacak" ifadelerini kullandı. 

YUNUSELİ HAVAALANI
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500